Primăria Municipiului Focșani, prin Direcția de Dezvoltare Servicii Publice (DDSP) Focșani, anunţă cetățenii că, din seara de 24 iunie 2026, va fi demarată o acţiune de DEZINSECȚIE, pentru combaterea insectelor, în parcurile și cimitirele din oraș. Venim astfel în continuarea activităților de dezinsecție derulate în cursul săptămânii trecute pe domeniul public al municipiului.
DEZINSECȚIA va avea loc în perioada 24 – 26 iunie 2026, în intervalul orar 22.00 – 06.00 pe domeniul public, în funcție de condițiile meteorologice.
De asemenea, trebuie precizat faptul că substanța folosită, Foval CE, este avizată de Comisia Națională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătății și NU PUNE ÎN PERICOL sănătatea oamenilor și animalelor.
Rugăm totuși focșănenii, în mod deosebit pe cei cu diferite afecțiuni respiratorii, să evite zonele menționate în intervalele orare mai sus amintite şi să închidă ferestrele locuinţelor.
În caz de condiții meteorologice nefavorabile (ploaie, vânt puternic), acțiunea va fi amânată și reprogramată.
Cristi Misăilă, primarul municipiului Focșani

