Triumf strălucitor al tinerilor șahiști focșăneni la Grand Prix MegaChess București!

Șahul focșănean a fost pus pe harta națională a acestui sport de către trei tineri jucători excepționali, legitimați CSM Focșani 2007, care au dominat concursul de șah rapid Grand Prix MegaChess București.

Andrei Mălureanu, Darius-Cristian Pană și Daniel Sava au fost numele care au strălucit la competiția desfășurată duminică, 14 februarie, la Mega Mall București.

Peste 150 de copii legitimați la cele mai puternice cluburi din România au participat la acest eveniment sportiv, iar succesele obținute de reprezentanții Focșaniului au fost cu adevărat remarcabile.

Andrei Mălureanu a triumfat în clasamentul general la categoria U14, acumulând 6 puncte, urmat de Darius-Cristian Pană, care a ocupat locul 2 la categoria U10 cu 5,5 puncte.

În plus, Daniel Sava a încheiat competiția pe locul 2 la categoria U7, cu 5 puncte acumulate.

Cristi Misăilă, primarul municipiului Focșani, și-a exprimat mândria și admirația pentru succesul tinerilor șahiști:

Felicitări, copii! Suntem mândri de voi!

Performanțele lor impresionante demonstrază că șahul focșănean are un viitor strălucitor, iar acești tineri talentați sunt adevărați campioni în devenire.