Echipa Etoile Sportive du Sahel a câștigat prima ediție a Cupei ”Mircea Petrișor”!

Sursa foto:Facebook/CSM Focșani 2007

Formația tunisiană Etoile Sportive du Sahel din Tunisia a câștigat prima ediție a Cupei ”Mircea Petrișor”,care a  a început vineri, 13 aprilie, cu jocul dintre CSM Focșani 2007 și CSM Sighetu Marmației, adjudecat de focșăneni cu scorul de 97-72. În al doilea meci al Cupei,  Etoile Sportive du Sahel a trecut de 102-71 de CSM Sighetu Marmației. Jocul decisiv pentru desemnarea câștigătoarei primei ediții a Cupei ”Mircea Petrișor” a avut loc marți, 16 aprilie, de la ora 19:00, în Sala Polivalentă, între Etoile Sportive du Sahel și CSM Focșani 2007. Meciul dintre baschetbaliștii focșăneni și oaspeți a fost extrem de spectaculos. Conduși de pe margine de legendarul antrenor Dragan Petricevic, fost antrenor și al naționalelor României, oaspeții au etalat un baschet de mare calitate, cu o apărare foarte greu de depășit și cu atacuri dificil de oprit și s-au impus cu 87-76. Diferența a fost făcută în ultimele cinci minute, la pauză distanța fiind de doar cinci puncte: 41-46.