Poli Timişoara a câştigat Cupa României la handbal masculin! CSM Focșani 2007 a terminat pe locul 4

Sursa foto: Facebook SCM Politehnica Timișoara

Marea finală a Final Four-ului Cupei României la handbal masculin a fost câștigată de Poli Timişoara după ce a învins Steaua cu 31-27. Bănăţenii erau cotaţi cu a treia şansă la startul fazei finalei, dar au reuşit să prindă o formă sportivă foarte bună la finalul săptămânii şi să-şi asigure trofeul după o pauză de 33 de ani.  Cu această reușită Poli şi-a asigurat şi calificarea în viitoarea ediţie a Cupei EHF. Pe de altă parte, echipa CSM Focșani 2007 a terminat pe locul 4, după ce a fost învinsă, în finala pentru locurile 3-4, de Dinamo București cu scorul de 32-30 (14-14, la pauză).Gazdele au fost tot timpul jocului foarte aproape de echipa oaspeților, au preluat conducerea la 24-20, dinamoviștii au revenit, au trecut la rândul lor în avantaj, pentru ca în minutul 57 scorul să fie din nou egal 29-29. În ultimele 3 minute, cu un om în plus, Dinamo a trecut din nou la conducere, 32-29, iar ultima minge a jocului a adus golul 30 al Focșaniului.

Sursa foto:CSM Focșani 2007 oficial